Nauczyciel w świetlicy

5
(60)

Nauczyciel w świetlicy. Rok szkolny trwa w najlepsze ani się obejrzymy, a wrzesień się skończy. Po wdrożeniu się do pracy nasuwa nam się kilka przemyśleń, którymi chcemy się z Wami podzielić. W naszej szkole świetlica podzielona jest na poszczególne etapy: klasy pierwsze, drugie i trzecie. Pracujemy w dużym mieście, gdzie osiedla wyrastają „jak grzyby po deszczu”. Stąd liczba dzieci uczęszczających do świetlicy jest duża. Świetlica przygotowuje dzieci do wartościowego spędzania czasu wolnego, wyrabiania nawyku kulturalnej zabawy, rozrywki, zdrowej rywalizacji i bezpiecznego przebywania z innymi dziećmi. Nauczyciele w świetlicy nie specjalizują się w jednym rodzaju zajęć i jednej formie aktywności dzieci. Nieustannie dbamy o rozwój własnej inwencji twórczej.
            W swojej pracy spotykamy się coraz częściej z roszczeniowymi rodzicami, którzy starają się, narzucić nam swój punkt widzenia nie zastanawiając się, ile serca wkładamy w to, co robimy. Praca z dużymi grupami, czasem „niesfornych” dzieci, to nie lada wyzwanie. Nie jest to praca dla każdego. Umiejętne zdyscyplinowanie dzieci i zorganizowanie im czasu wymaga od nas nieustającej pomysłowości i kreatywności. Jesteśmy nauczycielami od wszystkiego. Do naszych zadań należy między innymi: rozwiązywanie konfliktów, prowadzenie cyklicznych zajęć, ciekawe organizowanie czasu, słuchanie opowieści dzieci, prowadzenie szeroko pojętej opieki opiekuńczo – wychowawczej.
            Niestety nie jesteśmy w stanie spełniać pojedynczych zachcianek dzieci i rodziców. Praca z tak dużymi grupami wymaga od nas elastyczności. Nie jesteśmy w stanie co do minuty zaplanować czas, wszystko wychodzi samo z siebie. Zawsze powtarzamy wszystkim, nie pracujemy indywidualnie tylko z grupą. Fakt faktem, gdy jest czas wolny, dzieci bawią się, jak chcą, o ile poziom wytwarzanego hałasu jest w normie ;). Tak jak pozostali nauczyciele, aby pracować w świetlicy, musimy mieć kwalifikacje pedagogiczne. Często pracują tu osoby uzdolnione pod względem muzycznym, plastycznym, tanecznym czy sportowym. Swoje osobiste pasje wykorzystujemy na co dzień, organizując dzieciom czas.
            Świetlica szkolna jest bardzo ważnym ogniwem pracy szkoły, a opieka w niej zorganizowana stwarza warunki umożliwiające zbudowanie systemu wychowawczego. Jak każda praca, także i ta ma swoje wady i zalety, ale o nich możecie poczytać w innym naszym artykule (https://edufunkids.com/praca-w-swietlicy-szkolnej-wady-i-zalety/). Nie mniej jednak, pracując w fajnym zespole wychowawców, można wypracować metody, które pozwalają nam zapanować nad czasami przepełnioną świetlicą.
            Tematy związane z pracą w szkole, a konkretnie w świetlicy, to tematy rzeka, o których można byłoby pisać i pisać… Specyfika ich pracy różni się bardzo, jeśli chodzi o środowisko. Inaczej funkcjonuje mała kameralna szkoła na wsi lub małym mieście, a jeszcze inaczej ponad tysięczna szkoła w wielkim mieście. Zawsze to powtarzamy, nieważne skąd się pochodzi, trzeba szerzyć dobre wartości, bo w dzisiejszych czasach zdecydowanie ich za mało. Wychowanie wynosi się z domu, a szkoła jedynie wspomaga rodziców w tym procesie.

Zapraszamy do oceny

5 / 5. 60

Dodaj komentarz