Nauka czytania – wyzwanie dla dziecka, rodziców i nauczycieli

4.8
(57)

Nauka czytania – wyzwanie dla dziecka, rodziców i nauczycieli. Nauka czytania to jedna z najważniejszych umiejętności edukacji młodego człowieka. Jest to długotrwały proces, który wymaga od dzieci doskonałej znajomości liter. Aby właściwie przejść ten etap, już od najmłodszych lat powinniśmy zachęcać dzieci do nauki brzmienia i zapisu graficznego liter. Opanowanie czytania przez kilkutenie dziecko czy też ucznia szkoły podstawowej w edukacji wczesnoszkolnej stanowi nie lada wyzwanie, nie tylko dla niego, ale także dla rodziców i nauczycieli.

            Dużą rolę w nauce czytania odgrywa słuch fonematyczny, czyli wyróżnianie głosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Wszystkie zabawy związane z nim stanowią wspaniałą bazę do podjęcia w późniejszym czasie umiejętności czytania. Wprowadzenie dziecka w świat liter odbywa się już w przedszkolu. Dzieci w formie zabawy przyswajają wiedzę, która systematycznie utrwalana zaprocentuje w przyszłości. Wiemy, co piszemy, gdyż pracowałyśmy z dziećmi w wieku przedszkolnym. W swojej pracy notorycznie korzystałyśmy z zabaw dźwiękonaśladowczych, rytmizowania, śpiewania, rozwijania zdolności komunikacyjnych, zabaw w dzielenie wyrazów na sylaby, co przybliżało nas do opanowania umiejętności czytania.

            Aby skutecznie przejść ten etap edukacji musimy rozbudzić u dziecka ciekawość poznawczą. Zaproponować mu zabawy, które okażą się wielką frajdą, a z drugiej strony sukcesywnie będą utwalać znajomość literek. Wprowadzanie liter poprzez zabawę i ciągłe ich powtarzanie, kreślenie ich na różnych fakturach, różne wydźwięki sprawiają, że dzieci oswajają się z podanym materiałem. Jak już wspominałam wcześniej jest to proces niezwykle skomplikowany i długotrwały, gdyż poznanie całego alfabetu zajmuje dużo czasu.

Przedstawimy Wam teraz kilka zabaw, które z pewnością uatrakcyjnią naukę czytania:

1. tworzenie liter z plasteliny, drucików kreatywnych, sznurówek;

2. stemplowanie konturów liter;

3. układanie wyrazów z alfabetu ruchomego;

4. szukanie swojego imienia, nazw zwierząt, zabawek;

5. układanie wyrazów z rozsypanek sylabowych;

6.  wyszukanie liter i wyrazów w tekście;

7. układanie wyrazów, zdań;

8. gry planszowe związane z nauką czytania.

            Podane przez nas aktywności to tylko mały zarys tego, co możemy zaproponować dzieciom. Zabaw i gier jest znacznie więcej. Jeśli sami nie mamy pomysłu, to warto skorzystać z pomysłów znalezionych w internecie. Nauka czytania nie może zostać zepchnięta tylko na przedszkole czy szkołę. Rodzice też powinni brać czynny udział w tym przedsięwzięciu. Musimy pamiętać, że każde dziecko jest inne. Jedno opanuje to szybko, a drugie będzie potrzebowało więcej czasu i więcej ćwiczeń. W przedszkolu, czy w szkole nie zawsze jest na to czas. Za to w domu dziecko ma rodzica na wyłączność. Warto poświęcić mu trochę więcej czasu przy opanowywaniu umiejętności czytania.

Zapraszamy do oceny

4.8 / 5. 57

Dodaj komentarz