Nuda – jak ją zabić?

4.9
(28)

Pewnie nie raz słyszeliście od dziecka: „Mamo, tato nudzi mi się”. Co to właściwie nuda? To stan emocjonalny spowodowany brakiem zmian, jednostajnością. Nudzimy się, ale mimo wszystko nie wiemy, jak temu zaradzić. Dziś przychodzimy do Was z wieloma ciekawymi sposobami na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem w zaciszu domowym.
Pierwszą naszą propozycją jest przygotowanie dla dziecka słoika z pomysłami na nudę. Na kartkach przygotowujecie różne zadania do wykonania. Kiedy usłyszycie magiczne zdanie: „Mamo, tato nudzi mi się”, prosicie, aby dziecko wylosowało kartkę i wykonało zadanie. Przed nami ciężki czas, gdzie kreatywność i pomysłowość rodziców została wystawiona na próbę.
Kolejnym sposobem na zabicie nudy są gry planszowe. O ich zaletach możecie, poczytać w innym naszym artykule. Wspólna gra rodziców z dziećmi zacieśnia więzi rodzinne, uczy logicznego myślenia.
Szukając pomysłów, nie możemy zapomnieć o puzzlach. Musimy jednak pamiętać, aby ilość elementów była dostosowana do możliwości dziecka, aby zbyt wcześnie go nie zniechęcić. Być może sami pokusimy się o układanie z dzieckiem, ponieważ osoby dorosłe czasami też przeżywają nudę ;).
Nie zawsze trzeba inwestować pieniądze, aby znaleźć ciekawy pomysł na spędzanie wolnego czasu. Kiedyś wystarczyła kartka i długopis. Jest wiele gier, w które możemy zagrać z dzieckiem, jeśli umie. Jeśli nie, to mamy teraz świetną okazję, aby je nauczyć. Zabawę możemy zacząć od najprostszej gry kółko i krzyżyk (na naszym blogu znajdziecie też inny sposób tej zabawy), potem statki, państwa-miasta.
Gra w karty jest też świetną alternatywą, aby wspólnie pobawić się z dzieckiem. Makao, tysiąc, kuku, wojna to tylko niektóre przykłady. Z reguły dzieci chętnie grają i lubią wygrywać.

Logiczne myślenie będziemy rozwijać u dzieci grając z nimi w warcaby i szachy.
Chcąc rozbudzić ich kreatywność, wyobraźnię i inwencję twórczą pozbierajmy kartony, rolki, kolorowy papier, taśmę, klej, farby i poprośmy dziecko, aby stworzyło wymyśloną przez siebie zabawkę. Na dłuższą chwilę będziemy mieli dziecko z głowy.
Zdajemy sobie sprawę, że dzieci uwielbiają spędzać czas przed ekranami telewizorów, czy komputerów. Warto jednak czasem zachęcić ich, aby zrobili sobie przerwę i inaczej spędzili wolny czas. Czasami nuda jest nam potrzebna. Nicnierobienie pozwala nam na odpoczynek, który należy się każdemu człowiekowi bez względu na wiek.
W dobie, kiedy dzieci zarzucane są zadaniami do wykonania, musimy szczególnie uważać, aby mogły znaleźć czas na oderwanie się od codziennych obowiązków i spędzić go według własnego uznania.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 28

Dodaj komentarz