O porozumieniu bez przemocy słów kilka…

4.9
(44)

O porozumieniu bez przemocy słów kilka… Definicja empatii mówi nam o umiejętności wczuwania się w emocje i stan innych osób. We współczesnym świecie jest to czasem niedostrzegalne. Dla każdego człowieka liczy się tylko jego osoba. Przykro nam to stwierdzić, ale panuje taki osobowy egoizm. Nie zauważamy tego co się dzieje dookoła nas i czy ktoś przypadkiem nie potrzebuje pomocy. Pewnie każdy był świadkiem takiej sytuacji, kiedy ktoś obraża lub krzywdzi drugiego człowieka. Czy to właśnie jest empatia, kiedy plujemy jadem w stronę innych osób?
Od niedawna w większości szkół coraz częściej poruszany jest temat empatii . Dyrektorzy i nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby rozbudzić i pogłębić właśnie empatię, która jest w każdym z nas. Rozmowy między nauczycielem, a uczniami na ten temat w trakcie godzin wychowawczych lub apeli pozwalają poznać, w jaki sposób umiejętnie i efektownie rozmawiać, lub ze sobą współpracować, aby każdy czuł się potrzebny i dowartościowany.
Empatyczne podejście do sprawy wiąże się z porozumieniem bez przemocy. Takie porozumienie jest w dzisiejszych czasach bardzo potrzebne. Nawet są już studia podyplomowe lub kursy, które uczą chętnych jak porozumiewać się, aby były zaspokojone potrzeby wszystkich osób. Gdy taka osoba ukończy odpowiednie studia lub kurs może zostać trenerem i przekazywać wiedzę innym po to, aby w społeczeństwie zapanował ład i spokój.
Wracamy do szkoły, ponieważ to właśnie w tym miejscu wychowujemy i uczymy nasze przyszłe pokolenie i to właśnie w tym miejscu już powinno się zacząć porozumienie bez przemocy, a nawet i już szybciej np. w przedszkolu lub w domu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Porozumienie bez przemocy zostało opracowane przez wybitnego Marshalla Rosenberga. Symbolami właśnie takiego porozumienia jest żyrafa i szakal.
Żyrafa jest pojmowana jako zwierzę o ogromnym sercu, dla którego ważne są potrzeby i uczucia. Nie tylko żyrafy, ale i innych zwierząt (czytaj ludzi :)). W trakcie rozmowy słucha innego człowieka, ale też wymaga, aby być słuchaną. Żyrafa mówi o swoich potrzebach jasno i otwarcie, luci różnorodność. Jeśli ktoś będzie przekraczał jej granice, to potrafi też tupnąć kopytem i powiedzieć, że coś jej nie pasuje. Jest empatyczna, daje wiele od siebie, ale również chce też brać z serca od drugiej osoby.
Teraz przyjrzymy się szerzej szakalowi który, jest przeciwieństwem żyrafy. Szakal jest mniejszy od żyrafy, co oznacza, że nie widzi takiego horyzontu co ona. Jest on nastawiony na walkę. Jest również przekonany, że zawsze ma rację. Posługuje się etykietami, stereotypami, jest przekonany, że wszyscy ludzi powinni spełniać jego wymagania i żądania. Kiedy tak się nie dzieje, jest gotowy do walki i do kąsania, drapania innych. Tak naprawdę szakal jest biedny, ponieważ jego uczucia nie płyną prosto z serca, ale z głowy. Kiedy nie są spełniony zostaje samotny.
Porozumienie bez przemocy to bardzo ciekawy temat. My przedstawiłyśmy tylko niektóre ważne informacje, jest ich zdecydowanie więcej. Zachęcamy do poszerzenia wiedzy właśnie na dany temat. Może przyda Wam się w pracy zawodowej.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 44

Dodaj komentarz