O rozsądnym wychowaniu dzieci

Jak już wielokrotnie powtarzałyśmy wychowanie dziecka to długi i żmudny proces wymagający dużo cierpliwości i rozsądku. Trzeba do tego podchodzić rozważnie i słuchać, co podpowiada nam intuicja rodzicielska. Można wspierać się poradnikami i poradami innych, ale musimy pamiętać, że to my wiemy najlepiej, co jest w danym momencie najlepsze dla naszego dziecka.
Rozsądek zachowujemy wtedy, kiedy znajdujemy odpowiedni balans między zbyt pobłażliwym, a zbyt surowym wychowaniem. W wychowaniu bardzo istotne jest ustalenie jasnych granic. Uważamy, że to sprawa priorytetowa. Dziecko musi wiedzieć, na co może sobie pozwolić, a czego robić mu nie wolno. Konsekwencje zawsze ustala rodzic i powinien je egzekwować. Czasem są sytuacje, w których trudno nam je egzekwować, ale dla dobra naszego dziecka powinniśmy. Już od najmłodszych lat dziecko jest świetnym testerem rodziców. Sprawdza na co, może sobie pozwolić. Wtedy wpada w złość, krzyczy, dyskutuje, bije. Za wszelką cenę chce postawić na swoim. Rodzice muszą pozwolić na takie sytuacje, jednocześnie twardo trwać przy swoich ustaleniach. Mama z tatą muszą grać do jednej bramki. Nie może być takich sytuacji, że rodzice się nie wspierają i nie mają jednego stanowiska w danej sprawie.
W dobrym wychowaniu ważna jest też pochwała słowna, która wzmacnia w dziecku poczucie własnej wartości oraz buduje pozytywną relację rodzic – dziecko. Nie bójmy się chwalić. Musimy podkreślać, czego dotyczy pochwała. Aby dziecko wiedziało, że dajemy aprobatę na takie zachowanie. Dzieci uwielbiają być przytulane i całowane, nie bójmy się okazywać czułości.
Rozmowa jest podstawowym środkiem komunikacji i musimy o tym pamiętać. Choć czasem puszczają nam nerwy, nie możemy tego okazywać w obecności dziecka. My osoby dorosłe, jesteśmy wzorem do naśladowania dla swoich pociech. To jak się do siebie odnosimy, zwracamy, czy krzyczymy i wprowadzamy negatywną atmosferę, może odbić się na psychice dziecka. Należy zadbać o dobrą atmosferę domową, w której dominuje życzliwość, miłość, wzajemne zrozumienie i wsparcie.
Wracając do rozsądnego wychowania, należy pamiętać, że nie jest to takie proste. W otaczającym nas świecie łatwo zagubić się i zatracić wartości, które od najmłodszych lat powinny być dziecku wpajane. Pogoń za karierą i pieniędzmi, nie może być ważniejsza niż rodzina. Każdy rodzic powinien wykazać zainteresowanie i poświęcać jak najwięcej czasu swojemu dziecku. W dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie, które czasem przerasta rodziców. Musimy wykazać się ogromnym poczuciem odpowiedzialności za drugiego człowieka. Zachowanie „zdrowego rozsądku” w wychowaniu dzieci powinno być priorytetem dla każdego rodzica.
To, jak wychowamy dziecko, zależy tylko i wyłącznie od nas. Od tego, jakie wartości wyznajemy i jakie mu przekażemy. Dzieci powinny czuć, że mają w rodzicach bezwzględne wsparcie. Rodzinny dom powinien kojarzyć im się z bezpieczeństwem.

Dodaj komentarz