Po co i jak ćwiczyć sprawność rąk u dzieci?

4.8
(98)

Po co i jak ćwiczyć sprawność rąk u dzieci? Motoryka mała to pojęcie brzmi dość tajemniczo. Zaraz postaramy się przybliżyć Wam ten temat. Otóż zagadnienie to odnosi się do sprawności dłoni i palców. Aby lepiej zobrazować Państwu to zagadnienie, podamy kilka przykładów aktywności ruchowych związanych z omawianym przez nas hasłem.
            Motoryka mała wiąże się z  rysowaniem, pisaniem, lepieniem z plasteliny i innych mas, zawiązywaniem butów, nawlekaniem, rozwojem chwytu.
Motoryka mała nie jest nam dana wraz z urodzeniem. Musimy ją wykształcać w naszym dziecku w zasadzie już od samego początku jego życia. Aby móc mówić o rozwoju motoryki małej, musimy mieć prawidłowo rozwiniętą motorykę dużą. Dzieci powinny biegać, skakać, pokonywać przeszkody, grać w klasy, grać w piłkę, brać udział w zabawach równoważnych, w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, rzucać, celować. Rozwój motoryki ma ogromne znaczenie dla prawidłowej sprawności fizycznej, a także na ogólne funkcjonowanie dziecka. Jeżeli przebiega bez żadnych zakłóceń, jest doskonałą podstawą do nauki pisania i czytania, koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej czy też orientacji przestrzennej.
Dzieci teraz najchętniej spędzają czas przed ekranami telefonów, komputerów, czy telewizorów, co sprawia, że niestety niekiedy pojawiają się problemy w prawidłowym rozwoju motoryki małej. Aby zachęcić Was do pracy nad sprawnością rąk dzieci, chcemy zaproponować szereg działań, które warto podjąć. Możemy tu wymienić:
– rysowanie w powietrzu,
– zwijanie włóczki,
– przerzucanie piłki z ręki do ręki,
– kalkowanie,
– rysowanie kredami,
– kreślenie linii poziomych i pionowych,
– segregowanie różnych ziarenek ( groch, fasola, ryż, soczewica),
– zabawy z plasteliną i innymi masami plastycznymi,
– przelewanie wody do butelek,
– nawlekanie koralików,
– przeplatanie,
– zabawy z piaskiem,
– dokańczanie rysunków,
– rysowanie po śladzie,
– ugniatanie,
– budowanie z klocków.
Jak widać, pomysłów na wspomaganie pracy motoryki małej jest mnóstwo. Nie potrzeba też zbyt wielkich nakładów finansowych, aby nasze dziecko było gotowe podjąć wyzwanie grafomotoryczne, jakim jest prawidłowe odwzorowania liter. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jeżeli coś nas niepokoi warto zasięgnąć opinii specjalisty. Teraz w szkołach prowadzone są terapie ręki, gdzie dzieci wraz z wykształconym pedagogiem usprawniają sprawność rąk. W warunkach domowych także można popracować nad motoryką małą dziecka, trzeba tylko znaleźć trochę czasu i chęci.
            My jako nauczyciele i wy jako rodzice powinniśmy stwarzać jak najwięcej możliwości swobodnej ekspresji ruchowej zarówno w obrębie całego ciała, jak i sprawności manualnej. Dlatego w naszej świetlicy mamy dużo zajęć plastycznych, ruchowych, konstrukcyjnych i manualnych, aby jak najlepiej wspomóc dzieci w ich rozwoju.

Zapraszamy do oceny

4.8 / 5. 98

Dodaj komentarz