Po co nam rodzeństwo?

4.9
(67)

Po co nam rodzeństwo? Rodzice, którzy mają już jedno dziecko, często zastanawiają się nad kolejnym potomstwem. Chcą powiększyć rodzinę, lecz czasem mają mieszane myśli. Czy podołają kolejny raz, czy będą mieć siłę, aby wychować malucha? Takie osoby muszą podjąć tak ważną decyzję przede wszystkim wspólnie, odpowiedzialnie i konsekwentnie. Chęć posiadania kolejnego dziecka wiąże się ze zmianą sytuacji finansowej, mieszkalnej oraz rodzinnej. Jak wiadomo, kiedy pojawia się kolejne dziecko, zmienia się dosłownie wszystko. Zmienia się życie rodziców, ale i rodzeństwa. Jedynak nie jest już oczkiem w głowie rodziców i reszty rodziny. To też rodzice muszą wziąć pod uwagę, trzeba odpowiednio przygotować dziecko, które jest już na świecie na pojawienie się kolejnej osoby w jego życiu. Przecież bycie starszym bratem lub starszą siostrą do czegoś zobowiązuje. J
            Naszym zdaniem bycie rodzeństwem możemy podzielić na takie trzy fazy. Pierwsza faza pojawia się wtedy, kiedy rodzice rozmawiają z dzieckiem na temat pojawienia się na świecie kolejnego członka rodziny. Wtedy zaczyna się radość. Większość dzieci niezmiernie się cieszy, że będą mieć rodzeństwo. Myślą nad imieniem, wyobrażają sobie wspólne zabawy, są podekscytowani tym, że będą mogli od początku brak udział w życiu maleństwa. Wszystko wspaniale…ale, do czasu kiedy dziecko nie pojawi się na świecie. Później już nie jest tak kolorowo. Starsze dziecko zaczyna dostrzegać, że rodzice są zaangażowani w sprawy noworodka, że nie mają już tyle czasu dla niego co zawsze. Zauważa też to, że wszystko kręci się wokół nowo narodzonego dziecka. Po jakimś czasie zaczynają się również kłótnie o zabawki lub ulubione przedmioty. Dzieci rywalizują o wszystko i wszystkich. Dlatego właśnie w tej fazie jest istotna rozmowa między dziećmi a rodzicami Wytłumaczenie im, że potrzeby wszystkich domowników są tak samo ważne i że rodzice kochają ich nad życie. Ważne jest również spędzanie wolnego czasu całą rodziną. Wspólne granie w gry planszowe, wyjście do ZOO, czy gotowanie obiadu to wszystko może pomóc wzmocnić więzi między rodzeństwem. Po tych wszystkich sytuacjach, wydarzeniach następuje już ostatnia faza. Ta faza cechuje się wsparciem i zaufaniem między rodzeństwem. Może już jako dorosłe osoby zdadzą sobie sprawę z tego, że rodzeństwo to najcudowniejsza wartość, którą mogli im dać rodzice. Najważniejsze co może między nimi wystąpić to przyjaźń i to, że mogą liczyć na siebie w każdej sytuacji. Zdarza się tak, że czegoś nie chcemy powiedzieć swoim rodzicom, a wyżalimy się właśnie siostrze bądź bratu. To właśnie jest ta cudowna więź, którą rodzice wypracowują u rodzeństwa przez całe życie.
            Posiadanie rodzeństwa to bycie na dobre i złe we dwoje już od najmłodszych lat. Dzięki temu możemy być osobami, dla których liczy się coś więcej niż czubek własnego nosa, ponieważ jedynak często kojarzony jest z egoizmem. Jednak na ten egoizm spójrzmy z przymrużeniem oka, ponieważ czy rodzice wychowają dziecko na człowieka pełnego właściwych wartości, czy samoluba to właśnie zależy od ich podejścia do życia.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 67

Dodaj komentarz