Praca w świetlicy szkolnej – wady i zalety

4.7
(104)

Praca w świetlicy szkolnej – wady i zalety. Świetlica szkolna jest to miejsce, gdzie na co dzień przebywa bardzo dużo dzieci. Decydując się na pracę w tym, miejscu trzeba wykazać się umiejętnością współpracy z innymi i organizacją czasu wolnego dziecka, która odpowiednio zaplanowana ma ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój.
Jak każde zajęcie zawodowe, praca w świetlicy ma swoje wady i zalety. Na początku swoją uwagę skupimy na walorach:
• mniej biurokracji,
• luźniejsza forma zajęć,
• możliwość stworzenia zgranego zespołu wychowawczego,
• budowanie więzi poprzez swobodne rozmowy ucznia z nauczycielem,
• wymiana poglądów z wychowawcami klas, innymi nauczycielami, specjalistami,
• możliwość awansu zawodowego.
Teraz przyszedł czas na wady:
• hałas,
• godziny zegarowe, a nie lekcyjne (zwiększona liczba godzin pracy 26 h, a nie 18 po 45 min tak, jak w edukacji wczesnoszkolnej),
• zajęcia prowadzone w dużych grupach,
• mniejszy autorytet nauczyciela wśród uczniów i rodziców,
• problem ze zdyscyplinowaniem dużych grup dzieci,
• większa możliwość zarażenia się wirusami.


Są nauczyciele, którzy nie wyobrażają sobie pracy w świetlicy. Przeraża ich przede wszystkim większa liczba godzin i panujący hałas. Wielokrotnie poszukując zastępstw do pracy w świetlicy, spotykamy się z odmową z wyżej wymienionych przyczyn. Choć praca ta, ma także swoich zwolenników. Same jesteśmy tego dobrym przykładem. Lubimy rozmawiać z dziećmi, spędzać z nimi czas grając w gry planszowe, organizować im kino świetlicowe, wychodzić z nimi na szkolne boisko lub plac zabaw, prowadzić wszelakiego rodzaju zajęcia: plastyczne, ruchowe, dydaktyczne. Czasem to dzieci są naszymi ekspertami w prowadzonych zajęciach, mają możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności.
Podczas naszej pracy dbamy o wszechstronny rozwój dzieci i staramy się w ciekawy i interesujący sposób organizować im czas. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi wychowankowie mieli szanse rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Poza tym, gdy mamy sprzyjające warunki swoją uwagę skupiamy na pomocy w odrabianiu lekcji, ale także dokładamy wszelkich starań, aby pomóc uczniom z trudnościami, jak i dzieciom zdolnym. W większości świetlic także i w naszych organizowane są liczne konkursy wewnętrzne lub zewnętrzne zarówno plastyczne, jak i recytatorskie, aby jeszcze bardziej zachęcić uczniów do rozwijania swoich pasji.
Praca w świetlicy jest zajęciem, gdzie nie można narzekać na nudę. Tutaj ciągle coś się dzieje. Nauczyciel musi być wszechstronnie wykształcony i uzdolniony, gdyż nie może się skupić na jednej formie zajęć. Na jego barkach spoczywa uświadamianie dzieci jak kulturalnie się zachowywać w danej sytuacji, ale także wyciągać konsekwencje, gdy zachowanie odbiega od przyjętego i zaakceptowanego na początku roku kodeksu postępowania. Nauczyciela pracującego w świetlicy powinna cechować życzliwość, otwartość, miły sposób bycia, aby dzieci czuły się w tym miejscu swobodnie i bezpiecznie.

Zapraszamy do oceny

4.7 / 5. 104

Dodaj komentarz