Przemoc wobec dzieci i jej typy

4.9
(25)

Przemoc wobec dzieci i jej typy. Dzisiejszy temat artykułu jest bardzo trudny. Bicie, wyzywanie, szarpanie, poniżanie to wszystko składa się na przemoc wobec dzieci. Często rodzice nie dostrzegają tego, że krzywdzą własnych potomków. Zdarza się tak, że rodzic, stosując przemoc wobec swoich dzieci, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak to wpływa na ich psychikę. Istnieją cztery typy przemocy: zaniedbanie, wykorzystanie seksualne, przemoc fizyczna i słowna. Teraz postaram się objaśnić każdy typ przemocy. Zaczniemy od zaniedbania. O zaniedbaniu możemy mówić wtedy, kiedy dziecko nie otrzymuje odpowiedniej opieki. Zaniedbanie to wyniszczenie organizmu i rozwoju dziecka, który może przejawiać się np. brakiem odzieży, pożywienia, stymulacji intelektualnej. W szkole możemy zauważyć, jak dziecko ma pustą śniadaniówkę, brudne ubrania, czy też brak podstawowych przyborów szkolnych. Gdy zdarza się to często, może to świadczyć o tym, że dziecko jest zaniedbywane. Następnym typem przemocy jest wykorzystanie seksualne. Mówimy o nim wtedy, kiedy osoba dojrzała seksualnie angażuje dziecko w jakąkolwiek aktywność seksualną, która daje tej osobie dorosłej satysfakcję i podniecenie. Może to być niewłaściwy dotyk, rozbieranie się przy dziecku bądź ciągłe obserwowanie. Niestety najczęściej wykorzystanie seksualne występuje w rodzinach. Kolejnym typem przemocy jest przemoc fizyczna.

Takiej przemocy możemy doświadczyć nie tylko w domu rodzinnym, ale coraz częściej w szkole. Przemoc fizyczna to celowe ranienie dziecka bądź narażanie go na ból. Takiej przemocy możemy doświadczyć w różnych incydentach np. bicie, podduszenie, popychanie, klapsy, szczypanie, uderzanie. O przemocy fizycznej możemy jeszcze mówić wtedy, kiedy robimy cos dla dobra dziecka. Takim przykładem może, być to, że np. bijemy dziecko, aby wyrosło na porządnego człowieka lub, aby posprzątało swój pokój. Czy takie traktowanie drugiego człowieka wniesie coś dobrego w jego życie? To pytanie zostawiam dla Was. Ostatnim typem przemocy jest przemoc emocjonalna. Taka przemoc to lekceważące, wrogie podejście do wychowania dziecka, które wpływają nieodpowiednio na jego prawidłowy rozwój. Sytuacje, które mogą świadczyć o tej przemocy to: wspomniane wcześniej lekceważenie, zastraszanie, śmianie się z dziecka, złośliwe komentarze, niesłuszne oskarżanie, gorsze traktowanie. Wydaje mi się, że taka przemoc możemy zauważyć bardzo często. Czasem dziecko boi się własnych rodziców i pozwala sobie na bolesne traktowanie. Pozwala sobie na dyrygowanie sobą, często nie ma własnego zdania i jego poziom własnej wartości spada czasem do zera.
Przemoc niezależnie od jej typu to zawsze przemoc, czyli coś, co nie pozwala zbudować nam prawidłowej relacji. Rodzice często nie potrafią porozumieć się ze swoimi dziećmi, wtedy właśnie dochodzi do przemocy. Sytuacja wygląda w ten sposób, że dziecko zamyka się w sobie, a rodzic krzyczy, albo zastrasza i trwa taka przepychanka emocjonalna, która nie jest w ogóle potrzebna. Lepiej mieć relacje niż racje, prawda?

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 25

Dodaj komentarz