Relacje matki z dzieckiem

5
(23)

Relacje matki z dzieckiem. Mama to osoba, która chce jak najlepszego życia dla swojego dziecka. Troszczy się, opiekuje, dodaje otuchy i wsparcia w trudnych sytuacjach. Przez całe życie stara się wpoić najważniejsze zasady i wartości swojemu potomkowi. Ta relacja, która tworzy się między mamą a dzieckiem już od pierwszych chwil dziecka na tym świecie bądź nawet wcześniej jest tak silną relacją, która wiąże się na całe życie. Gdy dziecko jest małe, podlega stałej kontroli mamy i taty. Zmienia się to wtedy, kiedy dziecko dorasta i dojrzewa. Te potrzeby dziecka się zmieniają. Zmienia się również relacja między dzieckiem a mama. Ona się ciągle rozwija.
Na początku niemowlak większość czasu spędza z mamą. Potrzebuje tego dotyku, przytulenia. W objęciach matki bardzo szybko się uspokaja, świadczy to o tym, że najważniejsze jest dla niego bliskość zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Mama w tym okresie jest dla dziecka ostoją i tym, co najlepsze.
W późniejszym okresie dziecko też potrzebuje mamy, ale ta potrzeba wygląda już trochę inaczej. Od 2,5 roku życia dziecka między nim a mama nawiązuje się relacja partnerska. Potomek bacznie obserwuje swoją rodzicielkę, jak się zachowuje, a następnie ma wgląd w uczucia mamy. Mama pokazuje mu otaczający świat, wspiera i akceptuje wszystkie emocje oraz pomaga je zrozumieć.


Na dalszym etapie życia dziecka, mówimy tutaj o wieku nastoletnim, mama odchodzi na dalszy grunt. Ta relacja między nastolatkiem a mama jest trudna dla obu stron. Wtedy życie dziecka wypełniają znajomi, rówieśnicy. Dlatego w tym okresie mama musi poświecić jak najwięcej czasu dziecku, który z jednej strony chce być uznawany już za dorosłego, ale z drugiej nadal potrzebuje tego dziecinnego traktowania. Ta budująca się wtedy relacja potrzebuje czasu, cierpliwości i okazywania empatii i szacunku dla zdania nastolatka, jak i mamy. Dobrym pomysłem, aby jak najlepiej i jak najszybciej zbudować zdrową relację z nastolatkiem jest zainteresowanie jego pasją. Wiadomo nie od dziś, że wspólne hobby łączy nawet pokolenia.
Na przestrzeni lat relacja matki z dzieckiem ulega zmianie. Staje się ona bardziej dojrzała. Młody człowiek ma już teoretycznie poukładane życie, swoją rodzinę, ale kiedy wydarza się coś trudnego bądź skomplikowanego to czuję potrzeba bycia z matką. W tym czasie pragniemy jej opieki i bezpiecznych skrzydeł. Chcemy być po prostu znowu dzieckiem.
Matka jest główną osobą w życiu dziecka. To właśnie z nią rozmawiamy na różne tematy i nie boimy się powierzyć najszczerszej tajemnicy. To ona zna nasze słabości i wie jak najlepiej do nas trafić. Ta relacja może czasem wymaga od nas cierpliwości i zrozumienia, ale jest najprawdziwszą relacją, która może się zdarzyć w naszym życiu i w życiu mamy.
Cały nasz etap dorastania, dojrzewania wiąże się z tym, że mama jest przy nas blisko. Czujemy jej dotyk, zaangażowanie i opiekę, którą nas otacza. Pamiętajcie, że mam jest jedyna na świecie i to od nas zależy jakie relacje będą nas z nią łączyć.

Zapraszamy do oceny

5 / 5. 23

Dodaj komentarz