Rodzicielstwo to ogromne wyzwanie!

4.9
(26)

Dzisiejszy artykuł skierowany jest do rodziców, ale może być również inspiracją i zachętą do przemyśleń również dla osób, które planują dziecko. Czy zastanawialiście się, kim jesteście dla swojego dziecka? Jaką rolę odgrywacie w ich życiu? Jeśli nie, to może czas na krótką refleksję.
Rodzic z całych swoich sił już od najmłodszych lat stara się przekazać dziecku zasady i wartości, którymi powinno się kierować w życiu. Chce jak najlepiej dla swojego potomka i to jest jak najbardziej zrozumiałe. Często niestety zdarza się tak, że chcemy dać dziecku wszystko, a nie dajemy mu SIEBIE. Dziecko tak naprawdę nie potrzebuje kolejnej zabawki bądź maskotki. Rodzicu, ono potrzebuje Cię. Potrzebuje Cię i twojego czasu, który mu poświecisz. Wyjście na spacer, czy jazda na rolkach w obecności taty bądź mamy przyniesie mu więcej korzyści niż najdroższa zabawka, którą pobawi się tydzień i rzuci w kąt. Spędzone razem chwile zostaną w pamięci przez całe życie. To oczywiście nic złego, jeśli staramy się dać dziecku wszystko, co naszym zdaniem najlepsze, ale musimy zachować we wszystkim umiar i dostrzec, to czego pragnie też dziecko.
Bardzo często rodzice, szczególnie mamy są dla siebie zbyt krytyczne. W rozmowach z rodzicami możemy usłyszeć, że może ja nie jestem „dobrą matką”, może niewystarczająco się staram. Nic bardziej mylnego. Dla swoich dzieci jesteście najwspanialszymi rodzicami, dzieci kochają Was najbardziej na świecie. Mimo że czasem dziecko chce postawić na swoim i dochodzi do płaczu i kłótni. Pamiętajcie, że nie zamieniliby Was za nic w świecie. Bycie rodzicem tym bardziej we współczesnym świecie, kiedy jest mnóstwo zagrożeń dla młodych ludzi to naprawdę nie lada wyzwanie. Każdy rodzic popełnia błędy. I to jest piękne i normalne. Jeśli potraficie się do tych błędów przyznać i wytłumaczyć dziecku, dlaczego postąpiłeś tak, a nie inaczej, że mogłeś zrobić to w inny sposób, to jest to wielka odwaga. To moment, w którym dajesz szansę dziecku na doświadczanie rzeczywistości i zrozumienie, że nikt nie jest idealny. Dziecko nie potrzebuje perfekcyjnych rodziców, ponieważ to może zaburzyć jego normalny, harmonijny rozwój.
Pamiętajcie, że dziecko jest waszą kopią. Prosty przykład: jeśli wy jako rodzice rozbudzicie chęć czytania w dziecku, pokazując mu, jak spędzacie czas nad książką, to istnieje ogromna szansa, że dziecko tak jak i wy pokocha książki. Najmłodsi potrzebują przykładu z góry. Z góry czytajcie od rodzica, czyli od Was. To wy jako rodzice jesteście najważniejszymi osobami w ich życiu. To bez Was nie mogą czasem zasnąć, a czytana bajka przez inną osobę nie jest już tą samą bajką.
Relacje, które tworzycie od pierwszych chwil dziecka na świecie, to coś, co będzie towarzyszyło Wam przez całe życie. Nie ma idealnych relacji. Jeśli chcecie, takie stworzyć to już na starcie strzelacie sobie w kolano. Wychowanie składa się ze wzlotów i upadków. To taki rollercoaster naszego życia. Uczymy się wiele od naszego dziecka, a ono uczy się od nas. I to jest najpiękniejsze :).

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 26

Dodaj komentarz