Rola dziadków w życiu dziecka. Babcia i dziadek zaraz po rodzicach są najważniejszymi osobami w życiu dziecka. Słowa babcia i dziadek kojarzą się z domowym ciepłem, smacznym obiadem, ciepłymi kapciami, fajką. Czasy się zmieniają, przez co wizerunek dziadków też. Jakby nie było, dziadkowie są bardzo ważni w życiu każdego człowieka.
Kiedyś w domach mieszkały wielopokoleniowe rodziny, które odpowiedzialne były za wychowanie młodego człowieka. Dzisiaj już odeszło się od tego modelu. Wszystko jest fajnie, jak dziadkowie mieszkają w tym samej miejscowości co my. Schody zaczynają się, jeśli nie ma ich pod ręką. Zapracowani i zabiegani rodzice często nie mają czasu, by z pełnym zaangażowaniem obejrzeć listek na spacerze, poobserwować chmury, odpowiedzieć na setki zadawanych pytań. A dziadkowie-tak.
Dziadkowie pozbawieni są obciążeń rodzicielskich, dlatego oferują swoim wnukom bezwarunkową miłość. Poświęcają im 100% uwagi i morze wolnego czasu. Często prosimy ich, aby zaopiekowali się naszymi pociechami, gdy chorują lub gdy mamy, coś ważnego do załatwienia. Dzieci chętnie przebywają z dziadkami, ponieważ mogą zadawać im miliony pytań, bawić się bez końca, skupić ich uwagę tylko na sobie.
Babcia z dziadkiem zapewniają ciągłość rodzinną. Chętnie dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem, ale także opowiadają wnukom, o swoim dzieciństwie, o swoich rodzicach, pradziadkach. Opowiadają o tym, jakim dzieckiem była mama i tato. Wiedza dotycząca swoich korzeni jest bardzo interesująca i buduje poczucie przynależności. Starsze pokolenie jest skarbnicą wiedzy o życiu i relacjach międzyludzkich. Opowieści dziadków często stanowią wstęp do nauki o tradycji, patriotyzmie, starości i śmierci.
Dziadkowie będący na emeryturze zazwyczaj mają ciekawe hobby, którym chętnie dzielą się ze swoimi wnukami. Stare samochody, monety, znaczki, pocztówki to tylko niektóre z nich. Dzieci chętnie chłoną takie rzeczy i w ten sposób stają się towarzyszami dziadków w ich hobby.
Dzięki opiece nad wnuczkami dziadkowie czują się potrzebni. Czerpią radość z tego, że mogą nauczyć ich czegoś nowego. Mają odpowiednią mobilizację do aktywności życiowej. Chyba każdy z nas chodził z dziadkami na spacer, grał w gry planszowe, odrabiał lekcje, jadł przepyszne obiady, majsterkował z dziadkiem.
Na pozytywnych relacjach dziadków z wnukami zyskuje cała rodzina. Ciężar wychowania dzieci spoczywa oczywiście na rodzicach i dziadkowie nie powinni przejmować tej roli. Babcia z dziadkiem mogą nauczyć swoje wnuki, wielu cennych umiejętności, bo kto z nas dziś umie robić na drutach, szydełku, szyć na maszynie, czy majsterkować. Zazwyczaj szukamy osób, które zrobią to za nas.
Babcia i dziadek są największym skarbem dla swoich wnuków. Zawsze chcą uszczęśliwić malucha i nigdy nie mają złych intencji. Wszystko starają się robić, najlepiej jak potrafią, często nawet rozpieszczają wnuczka lub wnuczkę. Nie możemy mieć im, tego za złe. Dziadkowie to fantastyczni ludzie, którzy swoją mądrością życiową pokazują nam jak żyć. Należy im się dozgonna wdzięczność i bezgraniczna miłość.