Rozwój społeczny dzieci

4.9
(61)

Już od najmłodszych lat rodzice dokładają wszelkich starań, aby rozwój ich dziecka przebiegał prawidłowo.  Co kryje się za definicją słowa „rozwój”?  Najczęściej rozwój kojarzony jest z progresem, ze zmianami, które są już nieodwracalne.  Wielu znanych i cenionych pedagogów uważa, ze rozwój dziecka odbywa się na płaszczyźnie kilku sfer. Te sfery to:

– emocjonalna

– fizyczna

– psychiczna

– społeczna.

I to właśnie na rozwoju społecznym dziecka skupimy największą uwagę, ponieważ każdy opiekun chce, aby jego pociecha odnalazła się w społeczeństwie i  nawiązywała jak najlepsze kontakty z innymi ludźmi. Rozwój społeczny składa się z dwóch części.

Pierwsza to socjalizacja, czyli respektowanie zasad w społeczności przez jednostkę. W tym czasie maluch ma możliwość  poznania i zaakceptowania  systemu, który obowiązuje w świecie.  Bardzo często podczas swobodnych zabaw możemy zauważyć, że dzieci bawią się w tzn odgrywanie  „ról” rodzinnych czy też zawodowych. W takiej formie zabawy maluchy osobiście  ustalają normy i zasady, których później przestrzegają. Uczą się w ten sposób samodzielności i odpowiedzialności i za swoje czyny, ale również poznają i interpretują w swojej wyobraźni role społeczne, które w dorosłym życiu przyjdzie im odegrać. Przykładem tutaj może być rola taty i mamy. Chłopiec, który odgrywa rolę taty jest świadomy tego, że to stanowisko wymaga dojrzałych i mądrych decyzji, aby reszta domowników była zadowolona. Natomiast dziewczynka, która będzie odtwarzać rolę mamy uznysłowi sobie, że ta osoba wspomaga i kordynuje pracę całej rodziny.

Druga część rozwoju społecznego dziecka polega na kształtowaniu się indywidualności w grupie. Niepodważalnym argumentem jest to, że rodzina i dom, w którym dziecko się wychowuje  stanowi pierwsze jego społeczeństwo. W niej  poznaje ono odpowiednie  zasady i obyczaje, które poźniej zastosuje w dorosłym życiu. I to właśnie od nas zależy czy będą one odpowiednie. Jeśli dziecko będzie wychowywało się w szczęśliwej i kochającej rodzinie, gdzie jest pełno miłości, troski i szacunku do wszystkich członków to jest wielka szansa, że w przyszłości  obdaruje tym samym innych ludzi. Przez obserwacje rodziny dziecko dostrzega różnice w odgrywaniu różnych ról społecznych.  Jeśli dziecko czuje się ważne i potrzebne w domu rodzinnym to bardzo prawdopodobne jest to, że odnajdzie się  w kontaktach z rówieśnikami w szkole. Drugim miejscem, gdzie najczęściej przebywa dziecko i gdzie uspołecznia się jest szkoła. To właśnie tam uczeń zdobywa wiedzę, ale i rozwija się społecznie. Bierze udział w zajęciach, współpracuje z innymi dziećmi oraz uczy się norm postępowiania, postaw i światopoglądu. W wieku szkolnym grupa rówieśnicza stanowi dla dziecka duże znaczenie. Jest podporą, zaspokaja potrzeby oraz daje poczucie bezpieczeństwa.

Ważne jest, aby uspołeczniać dziecko już od pierwszym chwil życia. Rodzice powinni zabierać swoją pociechę gdzie tylko jest taka możliwość w celu poznawania ludzi i środowiska lokalnego oraz wchodzenia z nimi w interakcje.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 61

Dodaj komentarz