Rywalizacja w rodzeństwie. W każdej rodzinie konflikty między rodzeństwem należą do codzienności. Rodzeństwo rywalizuje ze sobą, żeby zwrócić na siebie uwagę rodziców. Od waszej reakcji zależy to, czy dzieci będą walczyć o uwagę zacieklej, czy zaczną ze sobą współpracować. Jeśli mamy dzieci w krótkim odstępie czasowym jest nam łatwiej. Większe kłopoty pojawiają się wtedy, kiedy rodzi się dziecko, a różnica wieku między dziećmi jest kilkuletnia, czasem kilkunastoletnia. Jak pogodzić te dwa światy? Zazwyczaj wtedy rodzi się rywalizacja oparta na zazdrości. Wszak to maluch zabiera większość uwagi i uczuć rodziców, a więc jest konkurentem. Jeśli nie podejmiecie właściwych i mądrych działań maluch, może stać się wrogiem.
Zdrowa rywalizacja między rodzeństwem to normalna rzecz i w gruncie rzeczy ma swoje zalety. Przede wszystkim uczy sztuki negocjacji, rozwiązywania problemów i osiągania kompromisów. Konflikty rozwiązywane w sposób konstruktywny mogą przełożyć się w późniejszym życiu na budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich.
Często kłótnie w rodzeństwie powstają z błahych powodów. Pewnie mieliście tak nie raz, że dzieci chciały w tym samym momencie, bawić się tą samą zabawką, korzystać z komputera, czy też nie chciały oglądać tej samej bajki. Powodów mogłybyśmy wymieniać tu w nieskończoność. Dzieci chcą być zauważone, więc w każdy możliwy sposób rywalizują ze sobą o waszą uwagę. Zdarza się, że sprawdzają Was, na co pozwolicie jednemu, a na co drugiemu. Dlatego trzeba być konsekwentnym rodzicem i przybrać jedną postawę rodzicielską, bez żadnych ugięć.
Dzieci są świetnymi obserwatorami i równe traktowanie powinno być w waszym domu na porządku dziennym. Absolutnie niedopuszczalna jest sytuacja, w której jedno z dzieci jest faworyzowane. Dziecko może poczuć się odrzucone, obniży się jego poczucie własnej wartości, straci poczucie bezpieczeństwa. A przecież nie o to nam chodzi. Jak już wielokrotnie pisałyśmy wychowanie dziecka – dzieci to „ciężki kawałek chleba” i trudne zadanie. Umiejętne przeprowadzenie tego procesu, daje nam gwarancje, że nasze dzieci w przyszłości będą miały ze sobą świetny kontakt oraz będą dla siebie wsparciem w trudnych sytuacjach. Zazwyczaj to brat czy siostra jest najlepszym przyjacielem, czy przyjaciółką.
Warto zadbać o to, żeby rodzeństwo spędzało dużo czasu razem. Tworzy się wtedy bliskość emocjonalna i wzmacniają więzy rodzinne. Fajnie, kiedy rodzeństwo ma wspólne zainteresowania. Jedno dla drugiego może być świetnym motywatorem.
Tak czy inaczej, każde dziecko powinno czuć się kochane, bezpieczne i wyjątkowe. Trzeba stwarzać takie warunki, aby nawiązało bliskie więzi ze swoim rodzeństwem. Wiadomo, że w okresie dzieciństwa dochodzi, do różnych kłótni, bicia się i ubliżania. Na szczęście ten etap mija. Wiemy to po sobie ;). Dziś z perspektywy czasu możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy szczęśliwe, z tego powodu, że mamy rodzeństwo. Rywalizacja w zdrowym wydaniu – tak! Musicie jednak monitorować sytuacje i wiedzieć, kiedy powiedzieć stop, gdy wymyka się spod kontroli…