Sposób oddziaływania reklam na dzieci

4.9
(71)

Sposób oddziaływania reklam na dzieci. Sposób oddziaływania reklam na dzieci. Reklama telewizyjna nie jest adresowana tylko do osób dorosłych, dużą część odbiorców stanowią dzieci. Młodzi odbiorcy chętnie oglądają reklamy, a to ma ogromne znaczenie dla reklamodawców. Zamierzonym celem reklamy jest zachęcenie odbiorcy do zakupienia reklamowanego produktu. Z niezamierzonym oddziaływaniem mamy do czynienia w przypadku dzieci, które z reguły nie mają pieniędzy, więc reklama rozbudza w nich chęć posiadania produktu przedstawionego w reklamie.

            Reklamy są dobrze dostosowane do upodobań dzieci. Posiadają żywe kolory, są krótkie, mają przyjazny charakter i często występują w nich postaci z ulubionych bajek. Zachcianki i życzenia dzieci występujących w reklamie są natychmiastowo spełniane. Reklamy w telewizji są codziennie wielokrotnie powtarzane. Dzieci, które nie skończyły jeszcze 10 roku życia są łatwo wierne i są dobrym materiałem manipulacyjnym. Producenci dużo reklam adresują wprost do dzieci. Przedstawiają one słodycze, zabawki, gry komputerowe. Umieszczane są w bezpośrednim sąsiedztwie programów dziecięcych. Najmłodsze dzieci w przeciwieństwie do dorosłch, odbierają reklamę bezkrytycznie. Zdarza się, że się rozczarowują, gdy kupiony produkt w rzeczywistoąci różni się od tego widzianego w reklamie. Gdy to odkrywają są rozczarowane i smutne, a przede wszystkim czują się oszukane przez osoby dorosłe. Dopiero, gdy stają się coraz starsze dociera do nich sens reklam, a także zaczynają różnicować pod względem tego, co dana reklama przedstawia i dla kogo przeznaczony jest reklamowany produkt, co im się podoba w reklamie, a co nie.

            Dziecko w reklamie jest postrzegane w różny sposób: dziecko w rodzinie, dzieko w grupie rówieśniczej, dziecko w roli eksperta, dziecko odgrywające rolę osoby dorosłej, dziecko w swoim magicznym świecie, dziecko jako bobas.

           Osoba dziecka w reklamie przedstawiana jest, jako ktoś godny do naśladowania dla dzieci w podobnym wieku. Reklamy silnie oddziaływaują na psychikę dziecka. Jeśli w reklamie usłyszy, że będzie silne i zdrowe, przyjmuje, że tak jest w rzeczywistości. Dzieci bardzo szybko ulegają magii reklam. Przeciętna reklama telewizyjna trwa około 30 sekund. W pierwszych sekundach przykuwa się uwagę odbiorcy, póżniej prezentuje się produkt i wskazuje jego korzyści, a na końcu używa się sloganu ( krótkiego hasła kojarzącego się z danym produktem). Dzieci zachęcone przedstawionym produktem nabierają ochoty na posiadanie go. Reklamowane rzeczy wcale nie są tanie, więc wiąże się to z uszczupleniem portfela rodzica. Często ulegamy presji dzieci i kupujemy im to, czego one chcą, a nie co faktycznie jest potrzebne.

Uważamy, że przy zakupie zabawek, gier powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zdarzają się sytuacje, że zabawki czy też gry kosztują dużo pieniędzy, a nasze pociechy się nimi nie bawią. Nie ulegajmy stereotypom, zastanówmy się przy zakupie czy ta rzecz posłuży nam przez dłuższy czas i rzeczywiście przyniesie dziecku długotrwałą radość z jej posiadania …

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 71