Swobodna zabawa dziecka

4.9
(76)

Swobodna zabawa dziecka. Zabawa towarzyszy dziecku już od pierwszych momentów życia. W przedszkolu maluch spędza na zabawie bardzo dużo czasu. W szkole czasu na taką formę aktywności jest trochę mniej, ponieważ dochodzą obowiązki ucznia, lecz to nie znaczy, że dziecko się nie bawi. Zabawa ma na celu spędzenie czasu wolnego w ciekawy sposób oraz poznawanie świata i otoczenia.
Dzisiaj szerzej spojrzymy na zabawę swobodną (dowolną), którą inicjuje i wymyśla dziecko. Zabawa swobodna stanowi główną część życia i krąg zainteresowań każdego dziecka. Taka forma zabawy polega na bawieniu się samemu lub z rówieśnikami. Istotne jest tutaj to, aby osoba dorosła nie przeszkadzała ani nie narzucała swojego pomysłu na zabawę. Dorosły może jedynie subtelnie i delikatnie podpowiedzieć dziecku sposób działania. Pamiętajmy, że maluch może wysłuchać porad pełnoletniego, lecz nie musi tego wykorzystać w swojej zabawie. Ma to być wyłącznie aktywność wymyślona przez dziecko. W trakcie zabawy swobodnej uczy się zachowań samodzielnych, odkrywa nowe rzeczy i zdobywa wiedzę, co wpływa na jego prawidłowy rozwój. Zabawa swobodna daje satysfakcję oraz odpoczynek dziecku i uczy go myślenia przyczynowo-skutkowego, co jest istotne w pozyskiwaniu i zrozumieniu nauki, którą musi pojąć jako uczeń. Podczas zabawy swobodnej rozwija także motorykę małą i dużą, tworzy swoje historie, reaguje na bodźce oraz łatwiej wyraża emocje. Swobodne bawienie się szczególnie w towarzystwie koleżanek, czy kolegów jest również podnoszeniem naszych umiejętności w kontaktach społecznych. We wspólnej zabawie wszyscy uczestnicy uczą się zasad współzawodnictwa oraz pomocy i życzliwości dla innych osób. Dzięki zabawie swobodnej najmłodsi uczą się bycia aktywnymi i zdolnymi ludźmi. Nie zdajemy sobie często sprawy, jako rodzice, czy też wychowawcy i nauczyciele, w jaki fantastyczny sposób dziecko jest w stanie zagospodarować swój wolny czas. Powstają w jego umyśle ciekawe scenariusze i schematy zabaw i warto dać dziecku czas na zrealizowanie jego planów. My, jako nauczyciele świetlicy szkolnej mamy właśnie okazję obserwować i śledzić poczynania naszych uczniów w zabawie dowolnej. Często zdarzają się sytuacje, kiedy w wymyślonej zabawie dzieci nie potrafią się dogadać, porozumieć i dochodzi do incydentów, w których my musimy brać udział. Wtedy rozmawiamy z takimi osobami o zasadach, które obowiązują w grupie i w trakcie zabawy swobodnej. Kiedy dziecko nie potrafi dostosować do obowiązujących norm i zdarza, się to dosyć często to rozmawiamy, o tym z rodzicami i wychowawcą. Przypatrując się zabawie uczniów, dużo się przy tym uczymy i dowiadujemy się ciekawych rzeczy o dzieciach uczęszczających do świetlicy. Dlatego pozwólmy swobodnie bawić się naszym pociechom, chociażby po to, aby zauważyć to, czy i jak radzi sobie np. z emocjami.
Zamiast zastanawiać się, czy nasza pociecha uczestniczy, w wystarczająco dużej ilości zajęć dodatkowych możemy, po prostu dać czas właśnie na zabawę swobodną, która niesie za sobą bardzo dużo pozytywnych wpływów na dziecko.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 76

Dodaj komentarz