W jaki sposób stymulować motorykę dużą? Pojęcie motoryka duża nic pewnie nie mówi osobom, które nie mają styczności z dziećmi. Postaramy się przedstawić je w prosty i zrozumiały sposób dla każdego.
Motoryka duża jest to sprawność fizyczna całej naszej postawy. W rzeczywistości są to umiejętności takie jak np.: bieganie, skakanie, chodzenie, wspinanie się, czyli takie sprawności, które wykonujemy całym ciałem.
Występuje również motoryka mała, czyli sprawność palców i dłoni. W prawidłowym rozwoju dzieci istotne jest, aby na samym początku rozwijać właśnie motorykę dużą, a następnie przejść do ćwiczeń, które są związane z motoryką małą. Jeśli uczeń będzie prawidłowo łapał np.: piłkę czy też inny przedmiot to będzie mu łatwiej trzymać ołówek, kredkę czy długopis w ręku, ale odwrotnie. Nie możemy oczekiwać od ucznia prawidłowego trzymania przyboru, jeśli nie opanował poprawnej sprawności ciała. Tutaj należy skorzystać z takiego terminu, jakim posługują się specjaliści w szkole: „od ogółu do szczegółu”, czyli zaczynamy od większych rzeczy, a kończymy na mniejszych.
Aktywność ruchowa towarzyszy nam codziennie. Od porannej gimnastyki do późnych godzin wieczornych, kiedy to przygotowujemy się do spania. Aby motoryka duża była prawidłowo rozwijana, ważny jest ruch. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam jak ciekawie i efektownie spędzić czas z dzieckiem włączając w to rozwój motoryki. Jest mnóstwo propozycji, gdzie dziecko będzie świetnie się bawić, a przy tym bez problemu oswoi ćwiczenia z poprawną budową:
– Jazda na rowerze- ktoś może pomyśli, a co to za przyjemność, lecz taki sposób rekreacji nie tylko podnosi naszą sprawność fizyczną, ale również wspomaga naszą koordynację wzrokowo-ruchową;
– Pływanie- angażuje wszystkie mięśnie naszego ciała. Poprawia koordynacje ciała i wzmacnia kręgosłup, a także, wspomaga nasze płuca i proces oddychania;
– Skakanie na skakance- poprawia uwagę i szybkość ruchów, a także gibkość ciała;
– Jazda na rolkach- wzmacnia mięśnie nóg oraz poprawia naszą uwagę i koncentrację;
– Taniec- zwiększa energię, siłę i wytrzymałość a do tego wszystkiego działa na nasz układ nerwowy. Pomaga w odstresowaniu się i daje poczucie szczęścia.
To tylko kilka propozycji na aktywnie spędzony wspólnie czas. Ważne jest, aby rodzice nie zapomnieli, że w szkole są również zajęcia sportowe. Dziecko, które siedzi w ławce parę godzin w trakcie lekcji, oczywiście z przerwami jest tym bardzo zmęczone. Dlatego każdy uczeń powinien brać aktywny udział na zajęciach wychowania fizycznego. W trakcie nich nauczyciel dokłada wszelkich starań, aby najmłodsi jak najwięcej się ruszali. Takie zajęcia mogą odbywać się na boisku, placu zabaw lub na hali sportowej, gdzie mamy do dyspozycji sprzęt do tego przeznaczony.
Motoryka duża jest bardzo istotnym terminem w prawidłowym rozwoju dziecka. To my jako osoby dorosłe musimy dać przykład, w jaki sposób wspierać i zachować odpowiednią postawę i sprawność ciała. Jeśli zauważymy, że dziecko ma z tym trudności, możemy udać się do specjalisty lub wykorzystać sposoby, które pomogą mu przezwyciężyć ten problem.