Wpływ nauki zdalnej na młodego człowieka. Długo trwająca nauka zdalna może negatywnie wpłynąć na rozwój młodego człowieka i rzutować na jego przyszłe życie. Jak skutecznie radzić sobie w tym trudnym czasie? Zostańcie z nami na dłużej, a za chwilę się dowiecie.
Musimy przede wszystkim pamiętać, że nauka zdalna to forma uczenia się, która nie została wybrana przez nauczycieli, rodziców, czy uczniów. Została narzucona przez sytuację epidemiczną w naszym kraju. Wszystko ma swoje plusy i minusy.
Na pewno nauka zdalna przyspieszyła rozwój kompetencji cyfrowych u dzieci i młodzieży. Bardzo sprawnie poruszają się w świecie online. Myślimy, że to my- osoby dorosłe mamy z tym większy problem. Te wszystkie platformy, aplikacje nie raz sprawiają nam kłopot. Z drugiej strony nic ani nikt nie zastąpi dzieciom rzeczywistych kontaktów z koleżankami, kolegami, nauczycielami.
Być może ze względów epidemiologicznych nauka zdalna jest dobrą formą, ale musimy się przygotować na jej negatywne skutki po pandemii. Dzieci siedząc przed komputerami, nie ruszają się. Często bywa tak, że zostają sami w domu. Nie przyjmują poprawnej postawy, siedzą w różnych pozycjach. Jak wszyscy zauważyli ryzyko otyłości u dzieci, ciągle wzrasta, a także pojawiają się wady postawy. Kontakty społeczne zostały mocno okrojone, a nie oszukujmy się środowiskiem nastolatka, są rówieśnicy. Drodzy rodzice to Wy, w tym momencie musicie zadbać o rozwój społeczno-emocjonalny swoich dzieci.
Nauczyciele w klasie mają większą moc sprawczą. Online nie zawsze udaje się zainteresować uczniów tematem. Nigdy nie mamy pewności, co oni robią po drugiej stronie. Z głosów, które do nas dochodzą część dzieci gra w gry, pisze sobie wiadomości w komunikatorach. Łatwiej jest dzieciom oszukiwać. Czasami coś odburkną przez mikrofon, jak już zostają wywołani. Zdarzają się klasy, gdzie nikt się nie odzywa, a nauczyciel prowadzi lekcje jakby dla siebie. O ile są przedmioty, gdzie da się porozmawiać online i bez większego problemu wytłumaczyć zagadnienie. Tak wytłumaczenie matematyki, fizyki czy chemii za pomocą komputera stanowi wyczyn nie tylko dla nauczyciela. Ocena umiejętności i posiadanej wiedzy nie jest możliwa do właściwego zweryfikowania, ponieważ nauczyciel nie ma bezpośredniego kontaktu z uczniem.
Nauka zdalna to trudny czas nie tylko dla dzieci. Długość jej trwania martwi nie tylko nauczycieli, ale także rodziców. Obniża się granica wieku posiadania kont w mediach społecznościowych, co powinno niepokoić. Dzieci mogą w łatwy sposób paść ofiarami cyberprzemocy. Dlatego rodzice powinni znać wszystkie hasła i prowadzić regularną kontrolę poczynań swojej pociechy w sieci.
Mamy dla Was kilka porad, jak przygotować miejsce do nauki zdalnej:
• przede wszystkim krzesło i biurko powinno być dostosowane do wzrostu dziecka;
• monitor należy umieścić na wysokości wzroku dziecka;
• monitor powinien być ustawiony prostopadle do okna, aby światło nie odbijało się;
• biurko powinno wyglądać schludnie, być regularnie sprzątane;
• warto między lekcjami wstać, przejść się, porozciągać.
Kiedyś były kampanie, aby odciągnąć dzieci od komputera. Teraz uczniowie zostali skazani na wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem. Warto pamiętać, aby podczas nauki zdalnej zachowywać przerwy. Spędzanie czasu przed komputerem powinno być ograniczone do minimum. Jest wiele ciekawych form i aktywności spędzania wolnego czasu np.jazda na rowerze.