Współczesne autorytety dzieci i młodzieży

4.9
(50)

Współczesne autorytety dzieci i młodzieży. Długo zastanawiałyśmy się jak ugryźć ten temat, aż w końcu postanowiłyśmy napisać artykuł dotyczący współczesnych autorytetów dzieci i młodzieży. Cóż to takiego autorytet? To uznanie, jakim obdarzona jest dana osoba i z reguły chce się ją naśladować. Jakie autorytety proponuje obecny świat?
            Większość dzieci uwielbia wolny czas spędzać przed ekranem telefonu lub komputera. Tam mają styczność z wyidealizowanym światem yotuberów czy użytkowników Instagrama. Zastanówmy się, co przekazują Ci ludzie? Czy jest to określony system wartości, który można powielać? Niektórzy budują swoją popularność na pokazywaniu agresji nie tylko fizycznej, ale i słownej. Nie rozumiemy skąd w społeczeństwie pozwolenie na tego typu zachowania. Co więcej, aprobata i nabijanie wyświetleń. Dokąd zmierza świat?
            Jak dzieci mają w nim odnaleźć dobre wartości, które powinny być im przekazywane i pielęgnowane. Pracujemy w szkole podstawowej. Rozmowa z dziećmi przebywającymi w świetlicy szkolnej nie raz wprawia nas w zakłopotanie… Nazwy zespołów, imiona-ksywki youtuberów sprawią, że nie wiemy, o co chodzi. Coraz więcej dzieci chwali nam się, że mają swój kanał na YouTube. Czy naprawdę jest im to potrzebne? Najczęstsze tematy związane są z wszechobecnym internetem. Oczywiście nie negujemy go, ponieważ jest on nam bardzo potrzebny. Czy powoli to wszystko nie wymyka nam się spod kontroli rodzicielskiej? Czy, aby na pewno wiemy, co nasze dziecko robi w sieci, czego tam szuka, co ogląda? Kogo wzięło sobie za wzór i kogo chce naśladować? Kiedyś było nie do pomyślenia, żeby dziecko mające kilka lat przeklinało. Dzisiaj coraz częściej można usłyszeć „stek soczystych słów”. Dzieci są w stosunku do siebie agresywne, wyszukują słabsze osoby i dokuczają im. Gdy mają zwracaną uwagę-reagują śmiechem. Nie boją się nikogo ani niczego.
            Super byłoby, gdyby współcześni idole szerzyli pozytywne wartości, których naszym zdaniem jest zdecydowanie za mało. Wzajemny szacunek, dobro, niesienie pomocy innym to te wartości, na których powinna być skupiona uwaga. Internetowy świat ni jak ma się do naszego życia, tu nie ma nic za darmo. A dzieci i młodzież żyją w przeświadczeniu, że wszystko im się należy. Ostatnio koleżanka opowiadała nam, jak to uczeń przyszedł się wykłócać, bo dostał słaby stopień z kartkówki. Nie będziemy cytowały jego słów, bo na naszym blogu nieużywany niecenzuralnych wyrazów. Nie nauczyłeś się, jest słaba ocena.
            Współczesna szkoła, choć w małym stopniu nie przypomina tej sprzed kilkudziesięciu lat.  Kiedy to rodzice i nauczyciele szli ramię w ramię, aby jak najlepiej wyedukować dzieci. Dziś niestety musimy na to patrzeć, jak rodzic przejmuje władzę w szkole i też wychodzi z założenia, że wszystko mu wolno. Często nie przyjmuje do siebie konstruktywnych uwag o swoim dziecku i atakuje wychowawców.
            Na koniec chcemy Was uczulić, abyście rozmawiali z dziećmi. Interesowali się jakie wzorce czerpią z wirtualnego świata. Jak się zachowują i wyrażają. Wszak dobrze wychowane dzieci są przyszłością naszego narodu.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 50

Dodaj komentarz