Zabawy manipulacyjne. Dlaczego są ważne?

4.9
(40)

Jak wszyscy wiemy, zabawa jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Pojawia się już w okresie niemowlęcym i tak naprawdę trwa całe życie. Zabawa pomaga dzieciom rozwijać się na wielu płaszczyznach: przede wszystkim intelektualnej, emocjonalnej, ruchowej, estetycznej, duchowej. Można powiedzieć, że zabawa uczy życia, funkcjonowania w społeczeństwie, relacji z innymi, współpracy, rozwiązywania konfliktów.
Aby zabawa była efektywna, nie może być traktowania, jako zwykły wypełniacz czasu. Każda zabawa powinna być kreatywna i dostosowania do wieku dziecka, tak aby, jak najbardziej wspierać jego rozwój.
Dzisiaj skupimy swoją uwagę przede wszystkim na zabawach manipulacyjnych. Co to takiego? Podamy Wam kilka jej przykładów. Tak naprawdę, można byłoby wymieniać i wymieniać…
Zabawy manipulacyjne to zabawy, które uczą dzieci panowania nad własnym ciałem. Pojawiają się najwcześniej. To wszystkie czynności, które wykonuje maluszek. Polegają na lizaniu, ssaniu, przekładaniu przedmiotów z ręki do ręki, wkładaniu, wyjmowaniu, turlaniu itp. Dziecko w ten sposób ma poznać właściwości przedmiotów: kształt, fakturę czy wydawany odgłos. Dokonując manipulacji przedmiotami, angażuje spostrzeżenia dotykowe, wzrokowe, słuchowe oraz złożone ruchy dłoni. Zabawy manipulacyjne to taki rodzaj zabaw, gdzie główną rolę odgrywają paluszki i dłonie.
My jesteśmy zdecydowanymi przeciwniczkami zabawek interaktywnych dla dzieci poniżej drugiego roku życia. Zabawki manipulacyjne mają to do siebie, że w łatwy sposób każdy może zrobić dla swojego dziecka odpowiednią do jego zainteresowań pomoc dydaktyczną. Zwykłe wrzucanie pieniędzy do skarbonki czy wyjmowanie i wkładanie klocków do pudełka załatwia nam sprawę. Nie trzeba się zbytnio natrudzić, aby w sposób miły i kreatywny umilić dziecku czas. Przebywając z dzieckiem w domu, jest wiele okazji do tego, aby wspierać jego rozwój i to na wielu płaszczyznach. W dużej mierze to od kreatywności rodziców zależy, jak będzie przebiegała codzienna zabawa ich dzieci. Ćwiczenia manipulacyjne z dzieckiem można wykonywać zawsze i wszędzie. Jak już wspominałyśmy, nie potrzeba się do nich jakoś specjalnie przygotowywać. Manipulowanie przedmiotami to ręczne wykonywanie precyzyjnych czynności.
Dlaczego zabawy manipulacyjne są tak ważne? Przede wszystkim musimy pamiętać, że odgrywają istotną rolę w rozwoju motoryki małej, sprawności dłoni i palców, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz koncentracji uwagi. Są istotnym elementem przygotowania do ćwiczeń grafomotorycznych i nauki pisania. Fajne jest to, że zabawy manipulacyjne można bez problemu łączyć z innymi rodzajami zabaw. Możemy wzbogacać je o elementy sensoryczne, dydaktyczne, konstrukcyjne. Wy jako rodzice macie najwięcej okazji do tego, aby rozwijać umiejętności manipulacyjne u waszych dzieci.


Kilka przykładów zabaw manipulacyjnych:
• przebieranie fasoli od grochu;
• pomoc w gotowaniu, sprzątaniu;
• zabawa folią bąbelkową;
• ściskanie w dłoni piłeczek o różnych fakturach;
• składanie, wycinanie, wydzieranie papieru;
• zapinanie i rozpinanie guzików;
• wieszanie prania przy pomocy spinaczy;
• ozdabianie pudełek i rolek papierowych (inspiracje znajdziecie pod linkiem: https://edufunkids.com/category/rolkowe-insporacje/);

• zabawa Co to? Wkładacie do worka różne przedmioty, a dziecko przy pomocy zmysłu dotyku próbuje, zgadnąć co to jest.
Jak widzicie zabawy manipulacyjne to w dużej mierze czynności wykonywane przez nas na co dzień. Angażujcie swoje dzieci do domowych obowiązków, a wykonywanie zabaw manipulacyjnych będzie wykonane w 100%. Bawcie się dobrze!

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 40

Dodaj komentarz